کد مطلب : 21792
نگرانی دولت ترکیه از دیدار مخالفین با هیات صندوق بین‌المللی پول
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۱
نگرانی دولت ترکیه از دیدار مخالفین با هیات صندوق بین‌المللی پول
دیدار هیاتی از مسئولین صندوق بین‌المللی پول با هیات حزب جمهوری خلق٬ واکنش‌های تندی از جانب حزب عدالت و توسعه به دنبال آورد.
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اغلب رسانه‌های ترکیه٬ موضوع دیدارهای هیات صندوق بین‌المللی پول با مخالفین اردوغان را به یک موضوع داغ تبدیل کرده‌اند.
امروز اغلب روزنامه‌های وابسته به حزب عدالت و توسعه در تیتر و عکس صفحه نخست به این موضوع پرداخته و آن را همچون یک اقدام پنهانی و تلاش خائنانه برای زمین زدن دولت٬ توصیف کردند. اما حزب جمهوری خلق از این اقدام دفاع کرده و آن را یک دیدار عادی دانست.
فایق اوزتراک معاون رهبر حزب جمهوری خلق و سخنگوی این حزب دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ما هیچ نوع ارتباط و گفت‌وگوی پنهانی با صندوق بین‌المللی پول نداریم. این دیدار در لابی یکی از هتل‌های مشهور آنکارا صورت گرفته و اگر کسی به دنبال دیدار پنهانی و طرح توطئه باشد در لابی هتل‌های بزرگ و در روز روشن دیدار نمی‌کند. این صندوق به دعوت و درخواست ما به ترکیه نیامده و بر اساس فعالیت‌های ماده 4 قانون تاسیس صندوق مزبور٬ لازم دیده‌اند به ترکیه سفر کنند و چنین چیزی مطلقاً غیرطبیعی نیست. تعجب می‌کنم که چرا برخی از روزنامه‌ها٬ با تیتر دیدار پنهانی٬ این خبر را مورد تحلیل قرار می‌دهند. چنین کاری پسندیده نیست. حزب حاکم٬ در این ماجرا به دنبال چیزی نگردد٬ چرا که چیزی برای تجسس وجود ندارد و قطعاً شرمسار خواهند شد. ما به عنوان حزب جمهوری خلق٬ غایت و آرزویمان این است که کشورمان هیچگاه به صندوق بین‌المللی پول٬ محتاج نشود.
وی در ادامه افزود: کار به جایی رسیده که دولت٬ بیان هر گونه انتقاد اقتصادی را به توطئه تشبیه می‌کند و دو تن از روزنامه‌نگارانی که در مورد بحران اقتصادی ترکیه٬ مطلب منتشر کرده‌اند با شکایت نهاد بازرسی بانک‌های ترکیه روانه دادگاه شده‌اند. چنین روندی غلط است و باعث می‌شود که شهروندان نتوانند با خاطری آسوده و بر مبنای امنیت و آزادی بیان٬ نظرات خود را بیان کنند.
گفتنی است در چند دهه اخیر٬ ترکیه در اثنای بحران‌های اقتصادی٬ مجبور به گرفتن وام از صندوق بین‌المللی پول شده و در رویکرد و ادبیات سیاسی محافظه‌کاران٬ گرفتن وام از این صندوق٬ به مثابه تسلیم شدن در برابر غرب و ایجاد امکان نفوذ سران کشورهای غربی در ترکیه است.
 
 
Share/Save/Bookmark