کد مطلب : 21549
دادگاهی در قرقیزستان کانال تلویزیونی متعلق به آتامبایف را توقیف کرد
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۶
دادگاهی در قرقیزستان کانال تلویزیونی متعلق به آتامبایف را توقیف کرد
بر اساس تصمیم یک دادگاه در قرقیزستان، اموال متعلق به رئیس جمهور سابق این کشور از جمله یک کانال تلویزیونی توقیف شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، سرویس مطبوعاتی وزارت کشور قرقیزستان اعلام کرد که املاک کانال تلویزیونی "آپریل تی وی" که متعلق به الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور سابق این کشور است بر اساس حکم دادگاه توقیف شده است.
پخش برنامه های آپریل تی وی به همراه پند کانال تلویزیونی دیگر از چهارشنبه 7 آگوست هم زمان با روز نخست عملیات ویژه دستگیری آتامبایف متوقف شد.
بر اساس اعلام وزارت کشور قرقیزستان بازجویی از طرفداران رئیس جمهور سابق این کشور به اتهام گروگانگیری ماموران امنیتی در جریان عملیات دستگیری آتامبایف در روستای کوی تاش در ترایخ 7 آگوست ادامه دارد. دو همکار آتامبایف هم اکنون در بازداشت موقت قرار دارند.
الماس بیک آتامبایف که ریاست بزرگترین حزب پارلمانی در قرقیزستان را بر عهده دارد، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 قدرت را به نزدیک ترین متحدش یعنی سورونبای جنبکوف منتقل کرد.
با این حال، اندکی پس از انتقال قدرت، بازپرسی علیه اقدامات مجرمانه اعضای تیم رئیس جمهور پیشین آغاز شد. سپس اتهاماتی متوجه خود آتامبایف شد و حتی مصونیت قضایی وی نیز لغو شد. رئیس جمهور سابق قرقیزستان بارها اتهامات علیه خود و همکارانش را دارای ماهیت سیاسی دانسته است.
شامگاه 7 آگوست، نیروهای ویژه قرقیزستان عملیاتی را برای بازداشت آتامبایق در محل اقامتش در روستای کوی تاش در 20 کیلومتری بیشکک پایتخت این کشور آغاز کردند. هواداران آتامبایف با استفاده از سلاح در مقابل این نیروها مقاومت کردند و در نتیجه بازداشت آتامبایف ناموفق شد. هواداران آتامبایف 6 عضو نیروهای ویژه این کشور را گروگان گرفتند. درگیری میان هواداران آتامبایف و نیروهای امنیتی روز بعد نیز از سر گرفته شد. در جریان این درگیری ها 98 نفر مجروح شده و یک نیروی امنیتی نیز کشته شد. در نهایت شامگاه 8 آگوست نیروهای امنیتی توانستند آتامبایف را بازداشت کنند. روز بعد از دستگیری آتامبایف، در تاریخ 9 آگوست، دستگیری ها و بازجویی های نزدیک ترین هواداران رئیس جمهور سابق از جمله فرید نیازوف رئیس پیشین نهاد ریاست جمهوری، قندوز ژولدوبائوا مشاور آتامبایف، ایرینا کاراموشکینا و آسل کدورانوا نمایندگان پارلمان نیز صورت گرفت. با حکم دادگاه، الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان تا تاریخ 26 آگوست در بازداشت خواهند ماند.
 
 
Share/Save/Bookmark