کد مطلب : 23899
مسکو: اخراج دیپلمات‌های روسی، اقدامی غیرقابل توجیه است
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
مسکو: اخراج دیپلمات‌های روسی، اقدامی غیرقابل توجیه است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با تأکید بر اینکه اخراج دیپلمات‌های روسی از لهستان، سوئد و آلمان، اقدامی غیرقابل توجیه، بی‌اساس و غیردوستانه است، گفت: غربی‌ها از مخالفان روس تنها برای بی ثبات کردن اوضاع داخلی این کشور استفاده می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که تلاش برای توجیه اخراج دیپلمات‌های روسی از آلمان، لهستان و سوئد، نمی‌تواند در برابر انتقاد مقاومت کند.
وی گفت: «این استدلال که این اقدام، مقابله به مثل است، نمی تواند در مقابل انتقاد مقاومت کند. واقعیت این است که نمایندگان دیپلماتیک این سه کشور در رابطه با شرکت آنها در فعالیت‌هایی که با موقعیت  آنها مغایرت داشت، از روسیه اخراج شدند. طرف روسی عکس و فیلم ویدئویی این دیپلمات‌های اروپایی در اعتراضات غیرقانونی در کشور ما را در اختیار دارد و نمی‌توان گفت که اخراج آنها نیاز به مقابله به مثل دارد.»
زاخارووا ادامه داد: «این تصمیم دولت‌های آلمان، لهستان و سوئد، اقدامی کاملاً بی اساس و غیردوستانه تلقی می‌شود که در ادامه مجموع اقداماتی است که غربی‌ها در برخورد با کشور ما انجام می‌دهند و مسکو آنها را مداخله در امور داخلی روسیه می‌داند.»  
وی گفت: «کشورهای غربی از مخالفان روسی تنها بعنوان ابزاری برای تلاش خود در جهت تأثیرگذاری بر اوضاع داخلی در روسیه استفاده می‌کنند و آنها را بعنوان یک شخصیت سیاسی جدی قبول ندارند.»
سخنگوی وزارت خارجه با یادآوری سخنان "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفرش به مسکو و درباره نتیجه آن و اصلاح دیدگاهش بعد از بازگشت به بروکسل، افزود: «واقعیت این است که سیاست کشورهای غربی در قبال روسیه، با توجه به اظهارات اخیر شنیده شده، کاملاً بی شرمانه و عاری از عقل سلیم است.»  
روز گذشته (دوشنبه) کشورهای آلمان، لهستان و سوئد، سه دیپلمات روسی که در این کشورها کار می‌کردند را "عنصر نامطلوب" اعلام کردند و این اقدام را پاسخ به اخراج دیپلمات‌های خود از روسیه خواندند که به دلیل حضور در اعتراضات غیرقانونی اخراج شده بودند. این سه کشور بطور همزمان این مسئله را اعلام کردند. وزارت امور خارجه روسیه بلافاصله به این اقدام واکنش نشان داده و آن را اقدامی کاملاً بی اساس و غیردوستانه ارزیابی کرد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵