کد مطلب : 19155
روزهای فرهنگی بلاروس در تاجیکستان
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳
روزهای فرهنگی بلاروس در تاجیکستان
روزهای فرهنگی بلاروس در تاجیکستان از فردا (دوشنبه) 14 تا 17 می در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می شود.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، این برنامه با هدف تحکیم روابط فرهنگی دو کشور و معرفی فرهنگ و صنعت بلاروس به مردم تاجیکستان برگزار می‌شود.
 هیات رسمی برگزاری روزهای فرهنگ جمهوری بلاروس در تاجیکستان به ریاست «یوری باندر» وزیر فرهنگ جمهوری بلاروس، روز 14 می به شهر دوشنبه خواهند آمد.
برگزاری دیدار هیات رسمی بلاروس و رییس وزارت فرهنگ تاجیکستان، نشست مطبوعاتی، نمایشگاه اثرهای مصور و برنامه‌های تفریحی در شهرهای دوشنبه و وحدت از جمله برنامه های روزهای فرهنگی بلاروس در تاجیکستان است.
اجرای برنامه تفریحی در قصر فرهنگ شهر وحدت برای مهمانان در روز 15 می و دیدار هیات رسمی روزهای فرهنگ جمهوری بلاروس در تاجیکستان با رییس وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان در کتابخانه ملی در روز 16 می، برنامه ریزی شده است.  
پس از ملاقات رسمی مقامات دو کشور هم نشست مطبوعاتی با روزنامه‌نگاران در نظر گرفته شده است.
نمایشگاه آثار تصویری «بلاروس و بلاروس ها» نیز عصر همان روز (16 می) در سالن تئاتر دولتی "صدرالدین عینی" برپا می شود.
سایت "belarus news" گزارش داده است، «الکساندر لوکشینکا» رییس جمهوری بلاروس در روز 16 می، پس از نشست شورای عالی سازمان اقتصادی اورواسیا در سوچی، عازم تاجیکستان خواهد شد.
به گفته این منبع، وی با امامعلی رحمان همتای تاجیک خود در شهر دوشنبه ملاقات و درباره رشد و گسترش همکاری های تجاری و تاسیس کارخانه‌های مشترک گفت و گو خواهند کرد.
شرکت در افتتاحیه نمایشگاه محصولات بلاروس در دوشنبه، از دیگر بخش های مهم سفر لوکشینکا به تاجیکستان است.
 
 
Share/Save/Bookmark