کد مطلب : 18976
موسوی: حمله آمریکا به خاطر سوریه نیست، دلیلش مسکو است
جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۶
سیدرسول موسوی، دیپلمات وزارت خارجه کشورمان در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، به دلایل و پیامدهای حملۀ نظامی آمریکا به سوریه پرداخته است.
موسوی: حمله آمریکا به خاطر سوریه نیست، دلیلش مسکو است
محمد اکبری: احتمال حملۀ نظامی به سوریه طی 24 ساعت گذشته در سایه تهدیدهای ترامپ و پاسخ های مسکو قوت گرفت. وزیر دفاع آمریکا نیز ساعاتی قبل اعلام کرد: هنوز در حال ارزیابی اطلاعات خود و متحدانمان هستیم و بر روی این موضوع کار می کنیم و اگر رئیس جمهوری آمریکا تشخیص دهد، آماده ارائه گزینه های نظامی هستیم.
در همین حال ترامپ روز چهارشنبه در صفحۀ توئیتر خود نوشت: روسیه وعده می دهد موشک های شلیک شده به سمت سوریه را ساقط می کند. روسیه آماده باش، زیرا موشک های دقیق، خوب و هوشمند می آیند. ترامپ در توییت دیگری که لحن آن متفاوت و ملایم تر از توییت قبلی بود، نوشت: روابط ما با روسیه، در حال حاضر بدتر از هر زمان دیگری از جمله در دوره جنگ سرد است. هیچ دلیلی برای این مساله وجود ندارد. روسیه به ما نیاز دارد تا به اقتصادش کمک کنیم، امری که انجام آن بسیار آسان است و ما نیز به همه کشورها برای همکاری با هم نیاز داریم. مسابقه تسلیحاتی را متوقف کنید. پرسش اینجاست که آیا این مواضع ضد و نقیض ترامپ به معنای سردرگمی کاخ سفید است.

سیدرسول موسوی، دیپلمات و سفیر پیشین ایران در فنلاند، در گفتگو با خبرآنلاین در این باره می گوید:

اين بار حمله آمريكا به سوريه به خاطر خود سوريه نيست بلكه به خاطر روسيه است، اين حمله چه انجام شود يا نشود به موضوعي تحت عنوان ثبات استراتژيك بين امريكا و روسيه باز مي گردد. پوتين در بخشي از سخنراني خود در اول مارس در مجلس فدرال روسيه (١٠ اسفند ٩٦) به توانمندي‌هاي نظامي جديد روسيه پرداخت و نسل جديد سلاحهاي استراتژيك و سامانه هاي ضد موشكي را معرفي كرد. اين نسل جديد تسليحات استراتژيك به معني تغيير موازنه قوا بين آمريكا و روسيه محسوب مي شود كه در پي خروج امريكا از پيمان ABM در سال ٢٠٠٢ به سود آمريكا و به زيان روسيه شده بود.
حال اگر سخنان اول مارس پوتين صحت داشته باشد آمريكا حتما در حمله به سوريه ملاحظه خواهد داشت مگر آنكه منابع اطلاعاتي و نظامي آمريكا به اين جمع بندي رسيده باشند كه صحبتهاي پوتين واقعي نبوده و يا حداقل هنوز جنبه عملياتي نيافته است.
این دیپلمات وزارت خارجه در ادامه افزود: حالت ديگر آن است كه آمريكا سخنان پوتين را درست ارزيابي كرده باشد كه در اين صورت حمله به سوريه همانند دفعه قبل با اطلاع روسيه خواهد بود تا روسيه آن مناطق را تخليه كند و آمريكا به خاطر حرفی كه زده موشكهايي را به آنجا بزند بدون اين كه در صحنه عملياتي تغييري ايجاد شود. بنابراين مي توان گفت اين بار تهديد حمله به سوريه به خاطر ارزيابي توان عملياتي و رواني روسيه است نه سوريه و علت تاخير در عمليات هم دقيقا ارزيابي چگونگي رفتار روسيه پس از حمله است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵