کد مطلب : 21576
تقویت همکاری‌های استراتژیک قزاقستان با اتحادیه اروپا
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
تقویت همکاری‌های استراتژیک قزاقستان با اتحادیه اروپا
تقویت همکاری‌های استراتژیک میان قزاقستان و اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، قاسم ژومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان و پیتر بوریان نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور آسیای مرکزی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان با اعلام این خبر، اظهار داشت که طرفین طیف گسترده‌ای از موضوعات پیرامون تقویت همکاری‌های استراتژیک میان قزاقستان و اتحادیه اروپا در چارچوب توافقنامه گسترش مشارکت و همکاری و با توجه به راهبرد اتحادیه اروپا در مورد آسیای مرکزی مورد بحث و بررسی قرار دادند.
این گفت‌وگوها در جریان نشستی دوجانبه در نورسلطان پایتخت قزاقستان صورت گرفت.
قاسم ژومارت توکایف در این دیدار گفت: "قزاقستان توسعه همکاری‌های جامع و چند جانبه با اتحادیه اروپا را که اصلی‌ترین شریک اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی کشور ما است، مهم می‌داند".
وی همچنین ابراز اطمینان کرد که گفت‌وگوی صریح و صادقانه با رهبری جدید اتحادیه اروپا باعث فعال شدن بیشتر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی میان دو طرف خواهد شد.
نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور آسیای مرکزی نیز اظهار داشت: "اتحادیه اروپا از اصلاحات و روندهای نوسازی در قزاقستان پشتیبانی و از تعهد این کشور برای همکاری‌های منطقه‌ای و تعامل بین‌المللی از جمله با سوریه، ایران و افغانستان قدردانی می‌کند. ما یقین داریم که قزاقستان با هدف تأمین صلح، ثبات و امنیت نقش مهمی در همکاری‌های منطقه‌ای ایفا خواهد کرد."
طرفین همچنین بر اهمیت افزایش اتصال اروپا و آسیا تأکید کردند که این امر مزایایی را برای کشورهای آسیای مرکزی به همراه خواهد آورد و به روشی پایدار، باز و غیر انحصاری زمینه‌ای برای توسعه در سطح تمامی کشورهای این منطقه را به ارمغان خواهد آورد.
اتحادیه اروپا در اوایل ماه مه 2019 نسخه به روز رسانی شده استراتژی‌اش درباره روابط با کشورهای منطقه آسیای مرکزی را برای اولین بار بعد از سال 2007 ارائه کرد.
این استراتژی با هدف ارائه برنامه‌ای برای توسعه سریع ارتباطات اروپایی- آسیایی، اصلاحات و باز شدن فضای این کشورها در منطقه و ایجاد نیروی محرکه‌ای برای همکاری‌های منطقه‌ای، ارائه شده است
 
 
Share/Save/Bookmark