کد مطلب : 18516
گرامیداشت سالگرد انقلاب ایران در تفلیس با حضور معاون نخست‌وزیر گرجستان
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۱
جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه گرجستان در محل سفارت کشورمان در تفلیس برگزار شد.
گرامیداشت سالگرد انقلاب ایران در تفلیس با حضور معاون نخست‌وزیر گرجستان
به گزارش ایسنا، مراسم پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور و استقبال بسیار خوب جمع کثیری از ایرانیان مقیم، مقامات گرجی، ایرانشناسان، دانشجویان، شیعیان گرجی و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران زمین طی مراسم باشکوهی در محل سفارت کشورمان در تفلیس برگزار شد.
حضور میخائیل جانلیدزه معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه به عنوان مهمان افتخاری و سخنران و حضور همزمان زالکانیانی قائم‌مقام وزارت خارجه این کشور در سی و نهمین مراسم سالگرد پیروزی انقلاب کشورمان در تفلیس این مراسم را از سال‌های پیش متمایز کرده بود.
در ابتدای مراسم پس از پخش سرود ملی هر دو کشور، قوام شهیدی سفیر ایران در گرجستان ضمن خوشامدگویی به میهمانان و اشاره به سابقه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دستاوردهای حاصل از انقلاب را در زمینه‌های مختلف برشمرده و نقش ایران را در مبارزه با تروریسم و تعهد به ادامه مبارزه تا خشکاندن ریشه‌های این پدیده شوم، بسیار موثر دانست.
وی در ادامه درخصوص اولویت‌های سیاست خارجی ایران در تقویت و تحکیم روابط با سایر کشورها به ویژه همسایگان، از گسترش روابط با گرجستان و حمایت کشورمان از تمامیت ارضی این کشور سخن گفته و به گوشه‌هایی از توسعه روابط دوجانبه به خصوص در سال گذشته میلادی، نظیر رفت و آمدهای مقامات عالی دو کشور، برگزاری ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی و امضای توافقنامه های همکاری در زمینه های مختلف، افزایش قابل توجه گردشگران و رشد 38 درصد حجم روابط تجاری اشاره کرد.
اهمیت کریدور شمال – جنوب  و نقش کلیدی ایران و گرجستان در خلیج فارس و دریای سیاه در مسیر انتقال کالا و انرژی در جهان نیز از مهمترین سخنان وی بود.
میخائیل جانلیدزه معاون نخست وزیر وزیر امور خارجه گرجستان نیز در سخنان خود ضمن اشاره به سابقه فرهنگی و تاریخی دو کشور، ایران و گرجستان را دو همسایه قدیمی دانسته و در خصوص روابط دوجانبه جدید در 25 سالگی استقلال گرجستان، نیز همکاری را در زمینه های مختلف، خوب توصیف نمود. وی با اشاره به ارتباطات مردمی دو طرف، ضمن استقبال از افزایش سفرهای ایرانیان به گرجستان، آنرا قابل توجه خوانده و اظهار امیدواری نمود که روابط در حوزه های مختلف، توسعه  بیشتری پیدا کند.
شرکت قائم‌مقام وزارت دارایی، معاون وزیر اقتصاد گرجستان، رییس گروه دوستی پارلمانی و تعدادی از نمایندگان پارلمان گرجستان، رییس شورای جمهوری خودمختار آجارا و حضور چشمگیر سفرای کشورهای اروپایی و همچنین تعدادی از شیعیان گرجی  و علاقمندان به جمهوری اسلامی در این مراسم از دیگر رخدادهای حائز اهمیت بود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵