کد مطلب : 22106
ادامه اختلافات نظامی و سیاسی آمریکا و ترکیه
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۰
ادامه اختلافات نظامی و سیاسی آمریکا و ترکیه
وزیر دفاع آمریکا از ترکیه خواسته است تا دست از مخالفت با طرح دفاعی ناتو برای کشورهای بالتیک و لهستان بردارد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه از ترکیه خواسته است تا مخالفت با طرح دفاعی ناتو در منطقه بالتیک و لهستان را متوقف کند، آنکارا نیز از این ائتلاف نظامی خواسته است تا از عملیات ارتش ترکیه علیه کردهای وای پی جی مورد حمایت آمریکا در سوریه حمایت کند.
بر اساس این گزارش، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه‌ای در آستانه نشست ناتو در لندن، به آنکارا هشدار داده است که "همه مثل ترکیه تهدیدات را ارزیابی نمی کنند و من حاضر نیستم کردهای وای پی جی را تروریست بدانم تا این بن بست از بین برود."
وی از ترکیه خواست تا به جای پرداختن به این گونه مسائل، تمرکز اصلی خود را بر روی چالش های بزرگتری قرار دهد که سازمان ناتو با آن روبرو است.
اسپر گفت: پیام من به ترکیه این است که ما نیاز به پیشرفت در خصوص این طرح های دفاعی داریم و این طرح های دفاعی را نمی توان به خاطر نگرانی های خاص یک کشور، متوقف کرد. وحدت ائتلاف، آمادگی ائتلاف به این معناست که شما بر روی مسائل و موضوعات بزرگتر تمرکز کنید.
ناتو برای اجرای طرح دفاعی خود در لهستان و کشورهای منطقه بالتیک نیاز به موافقت 29 کشور عضو این سازمان دارد.
اختلافات بین کشورهای عضو ناتو در شرایطی است که مراسم هفتادمین سالگرد تشکیل این سازمان قرار است در شهر لندن و با حضور رهبران کشورهای عضو برگزار شود.
ترکیه خواستار آن است که ناتو رسما کردهای وای پی جی را یک گروه تروریستی اعلام کند. آنکارا بارها واشنگتن را عامل اصلی این بن بست معرفی کرده است.
 
 
Share/Save/Bookmark