کد مطلب : 10433
احضار سفیر اوکراین به وزارت امورخارجه گرجستان
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۴
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز به نقل از سایت تفلیس یک روز پس از ابراز تاسف بیدزینا ایوانیشویلی، نخست وزیر سابق گرجستان، از انتصاب میخائیل ساکاشویلی به سمت مشاور عالی رئیس جمهور اوکراین، سفیر این کشور در تفلیس، برای ارائه توضیح در این رابطه، به وزارت امورخارجه احضار شد.
واسیل تسیبنکو، سفیر اوکراین در گرجستان، پس از حضور در وزارت امورخارجه و ملاقات این وزارتخانه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تایید احضار خود برای ارائه توضیح در رابطه با انتصاب میخائیل ساکاشویلی، به سوالات آنها پاسخ داد.
سفیر اوکراین به خبرنگاران گفت: اوکراین یک کشور مستقل است و این حق را دارد که بدون هماهنگی با دیگران برای خود تصمیم بگیرد. این یک مسئله داخلی است و رئیس جمهور اوکراین برای انتصاب آقای ساکاشویلی به عنوان مشاور عالی خود، منافع ملی را در نظر گرفته است.
آقای تسیبنکو افزود: هنوز هیچ دادگاهی به مجرم بودن ساکاشویلی به عنوان رئیس جمهور سابق گرجستان رای نداده است و اصل بر برائت ساکاشویلی است. ساکاشویلی تجربیات بسیار خوبی در زمینه های مختلف، از جمله جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین مدرن سازی نیروهای نظامی دارد و ما قصد داریم از این تجربیات استفاده کنیم.
سفیر اوکراین با اشاره به اینکه، از نظر «پترو پروشنکو»، انتصاب ساکاشویلی به عنوان مشاور عالی رئیس جمهور در تضاد با منافع مردم گرجستان نیست، بر توسعه روابط و همکاری های دوجانبه با گرجستان تاکید کرد.
Share/Save/Bookmark