کد مطلب : 22908
چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست آغاز می‌شود
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۱
چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست آغاز می‌شود
وزیر خارجه ترکیه پس از دیدار با ظریف در نشست خبری گفت: برنامه پروازهای بین ایران و ترکیه از اول ماه آگوست آغاز خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پس از دیدار با محمد جواد ظریف در استانبول در نشست خبری برگزار شده گفت: برنامه پروازهای بین ایران و ترکیه از اول ماه آگوست آغاز خواهد شد.
چاووش اوغلو با بیان اینکه در منطقه ما بی ثباتی وجود دارد، اظهار داشت: مخالف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران هستیم. در موارد مرتبط با اموال غیر منقول متعلق به نمایندگان دیپلماتیک دو کشور به توافقات جدیدی رسیدیم.
وزیر خارجه ترکیه در خصوص علت لغو سفر وزیر خارجه روسیه به ترکیه گفت: ما با روسیه در خصوص آتش بس در لیبی کار کردیم و آن را ادامه خواهیم داد. اردوغان و پوتین در خصوص ادامه این همکاری توافق داشتند. در سطح معاونان وزیر نشست‌هایی برگزار شد که در این نشست‌ها مشخص شد که روی برخی مسائل اصولی هنوز به توافق نرسیده‌ایم. تصمیم بر ادامه دیدارها شد. در لیبی آتش بس یکطرفه امکان پذیر نیست. نگاه‌های متفاوتی وجود دارد. پوتین و اردوغان درباره آتش بس در لیبی توافقی داشتند و طرفهای لیبیایی را به مسکو دعوت کردیم و ما هم رفتیم. اما حفتر نیامد. در کنفرانس برلین نیز کشورهای مختلف حضور داشتند از جمله کشورهایی که در لیبی دخالت می‌کنند مانند مصر. حفتر این نشست را نیز ترک کرد. یک آتش بس ماندگار و راه حل سیاسی در لیبی نیازمند بررسی جزئیات بیشتری است برای همین در سطح فنی با روسیه و لیبی به این نتیجه رسیدیم که در زمان دیگری این دیدار انجام شود.
ظریف نیز در این نشست با تشکر از حمایت ترکیه از ایران در مقابله با کرونا و اینکه ترکیه در تحریم‌های یکجانبه علیه ایران در کنار ایران ایستاد، در پاسخ به سوالی درباره عادی سازی آمد و شد اتباع دو کشور اظهار داشت: در مرحله اول آنچه مهم بود بازگشایی مرزها برای تبادلات تجاری بود. ما پروتکل‌های بهداشتی را در این خصوص به امضا رساندیم و وزیر راه ما نیز در ترکیه توافقنامه‌ای به امضا رسید. تبادل خط ریلی وجود داشته و درباره مسافرت هوایی مذاکرات دنبال می‌شود. یک کمیته از وزرای بهداشت، داخلی، صنعت و گردشگری تشکیل خواهد شد و این کمیته تصمیم به بازگشایی مرزها خواهد گرفت. 
وی افزود: در پایان ماه جاری انتقال گاز به ترکیه مجدداً آغاز می‌شود. 
وزیر خارجه کشورمان گفت: در مورد لیبی با ترکیه دیدگاه مشترک داریم. امیدواریم درد و رنج مردم این کشور به زودی پایان یافته و دولت مشروع آن از عهده حل مشکلات برآید.
ظریف همچنین گفت: در نشست امروز درباره افغانستان و تحولات اخیر در یمن و سوریه نیز گفت‌وگو کردیم
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵