کد مطلب : 24348
در تماسی تلفنی مطرح شد؛
گفتگوی پوتین و امام علی رحمان درباره اوضاع دشوار در مرز تاجیکستان
سه شنبه ۱۵ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۳
گفتگوی پوتین و امام علی رحمان درباره اوضاع دشوار در مرز تاجیکستان
رییس جمهور روسیه در گفتگویی تلفنی با امام علی رحمان، از آمادگی مسکو برای کمک در ارتباط با تحولات مرزی تاجیکستان و افغانستان (در پی پیشروی های اخیر طالبان) خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه در بیانیه‌ای از رایزنی تلفنی رؤسای جمهور روسیه و تاجیکستان خبر داد.
بر اساس بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست جمهوری روسیه، طرفین در این گفتگوی تلفنی در خصوص اوضاع دشوار در مرز میان تاجیکستان و افغانستان (در پی پیشروی‌های اخیر طالبان) رایزنی کردند.
براساس اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این گفتگوی تلفنی از آمادگی مسکو برای ارائه کمک در زمینه تحولات مرزی با افغانستان خبر داد و این موضوع را به اطلاع امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان رساند.
این در حالیست که «ضمیر کابولوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم بخش آسیای وزارت خارجه روسیه ساعاتی پیش طی سخنانی از حمایت کشورش و سایر اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از امنیت مرزهای تاجیکستان خبر داد.
بر اساس این گزارش، «ضمیر کابولوف» گفت: این کمک بر اساس برنامه ریزی انجام خواهد شد و بر همین اساس نیز ادامه خواهد داشت.
لازم به ذکر است وزارت دفاع افغانستان روز گذشته، طی بیانیه‌ای از اعزام نیروهای ویژه ارتش این کشور به ولایت بدخشان در نزدیکی مرز با تاجیکستان خبر داد.
وزارت دفاع افغانستان همچنین اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش به منظور عقب راندن طالبان از ولایت بدخشان که به تازگی به تصرف آنها درآمده است، از امشب عملیات نظامی را در مناطق مختلف بدخشان آغاز خواهند کرد.
همزمان با این اعلام، طالبان نیز از تسلط خود بر «اشکاشم» در ایالت بدخشان واقع در شمال افغانستان خبر داده است.
یک منبع امنیتی در گفتگو با خبرنگار الجزیره مدعی شده است که با رسیدن طالبان به بدخشان و بدتر شدن اوضاع امنیتی در این ولایت، نزدیک به ۳۰۰ نظامی افغان به سمت اراضی تاجیکستان گریخته‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark