کد مطلب : 22791
تاثیرات کرونا بر اقتصاد جمهوری‌های قفقاز شمالی
سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۰
تاثیرات کرونا بر اقتصاد جمهوری‌های قفقاز شمالی
اوضاع درمانی و اقتصادی جمهوری‌های منطقه قفقاز شمالی پس از گسترش ویروس کرونا در وضعیت مناسبی قرار ندارد و این جمهوری‌ها با مشکلات متعددی روبرو هستند.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تاکنون جمهوری داغستان با 2 هزار مورد تایید شده از مبتلایان به بیماری کووید 19 بیشترین آسیب را در میان جمهوری‌های قفقاز شمالی متحمل شده است.
علاوه بر این، داغستان در رتبه پنجم مبتلایان به بیماری کووید 19 در میان جمهوری‌های تشکیل دهنده کنفدراسیون روسیه است.
برخی از شهرداری‌های داغستان اعلام کرده‌اند که دیگر توانایی مقابله با بیماران جدید را ندارند. مقامات داغستانی در تاریخ 3 ماه مه شهر خاساویورت دومین شهر بزرگ این جمهوری را که جمعیتی بالغ بر 130 هزار نفر دارد را قرنطینه کردند.
بر اساس گزارش‌های موجود بیمارستان اصلی این شهر دیگر ظرفیت پذیرش بیماران جدید را ندارد و ظرفیت 250 تخت خوابی آن تکمیل شده است. پزشکان این بیمارستان تحت فشارهای شدید قرار دارند و از کمبود شدید داروهای توصیه شده برای معالجه بیماران مبتلا ویروس کرونا رنج می‌برند (1).
جالب است که منابع محلی ادعا کرده‌اند سلفی‌های داغستان به عنوان یک جریان دینی غیررسمی به سرعت نسبت به موج گسترش ویروس کرونا در منطقه واکنش نشان داده و اقامه نمازهای جماعت و جمعه را متوقف کردند در حالی که صوفیان داغستان به عنوان نمایندگان دین و مذهب رسمی در این جمهوری نسبت به توقف نمازهای جماعت واکنش کندتری داشته و نسبتاً از خود مقاومت نشان دادند.
بر اساس آمار غیررسمی تاکنون 101 نفر از کارکنان بخش درمان در فدراسیون روسیه جان خود را در جریان مقابله با ویروس کرونا از دست داده‌اند که 9 نفر از آنها شامل پزشکان و پرستاران داغستانی است. بر اساس آمار رسمی نیز تاکنون 14 نفر در جمهوری داغستان به دلیل ابتلا به بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند.
همسایگان داغستان نیز وضع بهتری ندارند. جمهوری اینگوشتیا اعلام کرده که تاکنون 25 نفر جان خود را از دست داده و حدود 1000 نفر نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. حدود 8 کشته و 600 مورد مبتلا نیز در جمهوری چچن ثبت شده است. 6 کشته و بیش از هزار مورد ابتلا نیز در اوستیای شمالی گزارش شده است. 
علاوه بر بحران درمانی، اقتصاد این منطقه نیز دچار بحران شده است. بسیاری از ساکنان منطقه قفقاز شمالی تا کنون کل معیشت و درآمد خود را از دست داده‌اند و برخی نیز در وضعیت بسیار سختی قرار دارند.
در تاریخ 20 آوریل، یک تجمع اعتراضی بزرگ در شهر ولادی ‌قفقاز پایتخت اوستیای شمالی صورت گرفت. معترضین خواستار استعفای فرماندار منطقه، بهبود شرایط زندگی و نیز آزادی رهبر اپوزیسیون شدند. بسیاری از تظاهرکنندگان از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند. در عین حال مقامات اوستیای شمالی اعلام کردند که به دنبال حمایت از خانواده‌های آسیب پذیر هستند (2).
قیمت‌های پایین نفت ظاهراً مسکو را وادار کرده است تا از منابع ذخیره خود استفاده کند. تحلیل گران معتقدند که الان زمان استفاده از این منابع ذخیره است و از این رو دولت مرکزی باید برای کمک به شهروندان روسی از این منابع استفاده کند.
جمهوری‌های قفقاز شمالی از نظر مالی در وضعیت خوبی نیستند و از سمت دولت فدرال روسیه نیز کمک خاصی دریافت نمی‌کنند. اگر اوضاع اقتصادی به همین منوال ادامه یابد نیز با مقامات محلی در قفقاز شمالی با موج فزاینده اعتراضات مردمی روبرو خواهند شد. بنابراین مقامات این منطقه با شرایط دشواری روبرو خواهند شد؛ یا باید در کنار مردمشان بمانند، یا آنها را سرکوب کنند و یا استعفا دهند
 
Share/Save/Bookmark