کد مطلب : 21701
تاثیر چین براقتصاد تاجیکستان
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
تاثیر چین براقتصاد تاجیکستان
مدیرمرکز پژوهشهای سیاسی و اقتصادی روسیه معتقد است یکی از دلیل های عمده رشد نیافتن اقتصاد و بازار تجارت داخلی تاجیکستان وابستگی اقتصاد این کشور به چین است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر کالتاش اف گفته است،  توجه تاجیکستان به  استخراج  و فروش معادن این کشور به چین افزایش یافته و رشد اقتصاد و بازار تجارت  داخلی تاجیکستان را به عقب انداخته است.
به گفته این کارشناس روس، بخش عمده معادن تاجیکستان به  شکل خام به چین صادر و در قالب محصولات دوباره به  تاجیکستان وارد می شود که قیمت آن  چند برابر گران تراز مواد خام صادراتی است.
وی کمبود اشتغال و افزایش فقر در تاجیکستان را از پیامدهای این برنامه دانسته و گفته است یکی از راههای اصلاح  این وضع و کاهش خام فروشی، تدوین  برنامه رشد صنایع بافندگی درتاجیکستان است که موجب جلوگیری از صادرات نخ  پنبه و بهبود اوضاع اقتصادی این کشور خواهد شد.
 درحال حاضر به گفته این تحلیلگر روس، بازار داخلی تاجیکستان مملواز محصولات چینی است که  زمینه اشتغالزایی دراین کشور را ازبین برده است. اما چین با انتقال  معادن تاجیکستان در داخل برای اتباع خود اشتغالزایی می کند و زمینه افزایش صادرات محصولات را نیز فراهم می سازد.
مدیر مرکز پژوهشهای سیاسی و اقتصادی  روسیه یکی  دیگر از راههای کاهش وابستگی تاجیکستان به چین و اصلاح برنامه  خام  فروشی را  پیوستن تاجیکستان به  اتحادیه اقتصادی اوراسیا می داند که می تواند زمینه اشتغالزایی برای تاجیکان در داخل کشورشان را فراهم سازد.
 
 
Share/Save/Bookmark