کد مطلب : 4230
مقامات دانشگاهی ایران و تركیه بر تبادل دانشجو و استاد تاكید كردند
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۵:۳۹

معاون آموزشی و معاون بین الملل وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران و رییسان و مسوولان چهار دانشگاه تركیه در دیداری بر تبادل استاد و دانشجو بین مراكز دانشگاهی دو كشور تاكید كردند.
به گزارش روز جمعه ایرنا، ' حسین نادری منش'، معاون آموزشی و 'ارسلان قربانی' ، معاون بین الملل وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری ایران در دیدار با روسا و مسئولان چهار دانشگاه فنی یلدیز ، باغچه شهیر ، معمار سنان و استانبول ، زمینه ها و ظرفیت های توسعه همكاری های دانشگاهی و مراكز آموزش عالی ایران و تركیه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

نادری منش ،رییس ایرانی كمیته مشترك علمی، آموزشی دو كشور با اشاره به دیپلماسی علمی ایران در توسعه همكاری ها با كشورهای اسلامی و همسایگان ، بر اراده جدی متولیان آموزش عالی در ایران بر تقویت ارتباطات و همكاری ها بین مراكز علمی و دانشگاهی دو كشور تاكید كرد.

وی با تشریح دستاوردها و رشد علمی كشورمان طی دهه های اخیر به ویژه در حوزه تكنولوژی و علوم پیشرفته از قبیل نانو ، هوا و فضا و علوم هسته ای گفت : اجرای پروژه های مشترك علمی و تحقیقاتی،تبادل استاد و دانشجو و مبادله تجربیات و دستاوردهای علمی در بخش های مختلف از جمله عرصه های همكاری بین دو كشور در بعد دانشگاهی است.

وی ضمن اعلام آمادگی طرف ایرانی برای تسریع در همكاری های علمی بر ضرورت كوتاه ساختن دیوانسالاری و پروسه اداری در این زمینه تاكید كرد.

قربانی قائم مقام بین الملل وزارت علوم نیز با اشاره به ظرفیت ها و توان علمی دانشگاه های ایران با تشریح برخی اقدامات در زمینه تسهیل و تقویت مبادلات علمی بین مراكز علمی منطقه گفت: گسترش همكاری ها در این عرصه در راستای منافع ملت ها و كشورهای منطقه است.

روسای دانشگاه های فنی یلدیز ، باغچه شهیر ، معمار سنان و استانبول نیز در این دیدار

خواستار حضور بیشتر دانشجویان و اساتید ایرانی در دانشگاه های تركیه و ارتقا همكاری های علمی با مراكز دانشگاهی ایران شدند.

آنان بر موفقیت های علمی دانشمندان و دانشگاه های ایران از جمله در عرصه انرژی هسته ای ایران تاكید و ظرفیت ها و قابلیت های مجموعه دانشگاهی خود را تشریح كردند.

بازدید از آزمایشگاه ها و امكانات علمی این مراكز از جمله برنامه های هیات ایرانی در استانبول بود.

در جریان بازدید از دانشگاه معمار سنان استانبول ، تفاهمنامه همكاری میان این دانشگاه با دانشگاه امام رضا (ع) مشهد به امضای روسای دو دانشگاه رسید.

دیدار هیات علمی ایران با هماهنگی سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول صورت گرفت.

Share/Save/Bookmark