کرملین: مذاکرات آتی پوتین و اردوغان دشوار، امّا بسیار مهم است

12 اسفند 1398 ساعت 10:11


در حالی که وزرای خارجه روسیه و ترکیه درباره مقدمات نشست سران دو کشور گفت‌وگو کردند، سخنگوی کرملین گفت: دیدار پوتین-اردوغان دشوار است، ولی جدیت طرفین برای حل بحران ادلب و پایبندی به توافقات سوچی را تأکید می‌کند و این بسیار مهم است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که شب گذشته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه و "مولود چاوش‌اوغلو" همتای ترکیه‌ای وی در جریان گفت‌وگویی تلفنی درباره فراهم سازی مقدمات دیدار آتی "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان" روسای جمهوری روسیه و ترکیه بحث و تبادل نظر کرد.
بر اساس اطلاعات وزارت خارجه روسیه، لاوروف و چاوش‌اوغلو همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد فضای مساعد برای ادامه رایزنی‌های مقامات دو کشور درباره وخامت اوضاع کنونی در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه با هدف رسیدن به توافق قابل قبول برای همه طرفین را مورد بررسی قرار دادند و درباره سایر موضوعات مطرح در دستور کار روابط روسیه و ترکیه نیز  صحبت شد.
"دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این اعلام کرده بود که دیدار پوتین و اردوغان احتمالاً در تاریخ 5 یا 6 مارس (15 -16 اسفند ماه) در مسکو برگزار شود.
وزیر خارجه ترکیه روز شنبه آماده سازی مقدمات مذاکرات مستقیم روسای جمهوری دو کشور را تایید کرد، ولی سخنی درباره محل برگزاری آن نگفت.
مذاکرات آتی روسای جمهوری روسیه و ترکیه دشوار خواهد بود
در همین رابطه، سخنگوی کرملین ، شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو. کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور، مذاکرات آتی رئیس جمهوری روسیه و همتای ترکیه‌ای خود را دشوار خواند و گفت: «مطمئناً این نشست دشوار خواهد بود ، ولی رهبران دو کشور جدیت خود برای حل و فصل بحران کنونی در ادلب و پایبندی به تعهدات طرفین به توافقنامه سوچی را مورد تأکید قرار می‌دهند و این مسئله حائز اهمیت زیادی است.»
به گفه پسکوف، در نشست سران روسیه-ترکیه ، قبل از هر چیز، لازم است "دیدگاه‌ها" درباره نحوه اجرای توافقات سوچی مطرح شود و در صورت امکان پایبندی دو کشور به تعهداتشان مورد تاکید مجدد قرار بگیرد.
سخنگوی کرملین ابراز امیدواری کرد که این نشست 5 یا 6 مارس در مسکو برگزار شود و مقدمات آن هم اکنون در حال آماده سازی است.
 
 


کد مطلب: 22528

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcivwar.t1arr2bcct.html

قفقاز
  http://caucasus.ir