ترکیه پیشنهاد آمریکا درباره منطقه امن در سوریه را با روسیه در میان می‌گذارد

29 دی 1397 ساعت 11:44


سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در سخنانی اعلام کرد که کشورش درباره پیشنهاد آمریکا مبنی بر ایجاد منطقه امن در سوریه با مقامات روسیه گفت‌وگو خواهد کرد.
به گزارش ایسنا،‌ به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی ضمن مثبت خواندن پیشنهاد آمریکا مبنی بر ایجاد یک منطقه امن در سوریه، اظهار کرد که آنکارا در این باره با مسکو گفت‌وگو خواهد کرد.
وی افزود: سال گذشته (میلادی) در روابط ترکیه و روسیه سال پر برکتی بود. من معتقدم که طرح آمریکا پیشرفت مهمی در سوریه خواهد بود و ما از این طرح حمایت کرده و به گفت وگوهایمان با روسیه درباره این موضوع ادامه می‌دهیم.
آکسوی در ادامه گفت: به همین منظور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ۲۳ ژوئن (چهارشنبه هفته جاری) به مسکو سفر خواهد کرد و قرار است که در این سفر با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار و درباره پیشنهاد واشنگتن گفت‌وگو کند.
وی ادامه داد: گفت‌وگوهای فنی میان دو طرف (ترکیه و روسیه) در سطح مقامات نظامی و دیپلماتیک همچنان ادامه دارد و بررسی گزینه‌های چگونگی ایجاد منطقه امن در سوریه ادامه خواهد یافت.
این مقام ترکیه‌ای تصریح کرد: پیشنهاد ایجاد یک منطقه امن در سوریه پیشتر توسط اردوغان مطرح شده بود اما در آن زمان با آن موافقت نشد. ایجاد چنین منطقه‌ای نه تنها مرزهای ترکیه را امن می‌کند بلکه امنیت و صلح را نیز برای ساکنان این منطقه به ارمغان می‌آورد.
وی اظهار کرد: موضع ترکیه نسبت به منطقه امن در سوریه مثبت بوده اما آنکارا به گفت‌وگوهای خود درباره ماهیت این منطقه و چگونگی ایجاد آن ادامه می‌دهد.
آکسوی در ادامه گفت: من معتقدم که منطقه امن در جلوگیری از موج جدید مهاجرت، تحقق ثبات و تشویق سوری‌های مقیم ترکیه به بازگشت به کشورشان سهیم خواهد بود.
اخیراً "دونالد ترامپ"، رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی اعلام کرد که این کشور منطقه امنی به عرض ۲۰ مایل (بین ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر) را در سوریه ایجاد خواهد کرد
 
 


کد مطلب: 20591

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcgqn9x.ak9zy4prra.html

قفقاز
  http://caucasus.ir