چاووش اوغلو: مذاکراتم با پامپئو برسر خروج شبه نظامیان کرد از منبج است

13 خرداد 1397 ساعت 12:58


وزیر امور خارجه ترکیه گفت: مذاکرات چهار ژوئن در واشنگتن متمرکز بر مساله خروج شبه نظامیان یگان‌های خلق کرد از شهر منبج در شمال سوریه خواهد بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگرای آناتولی،  مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: بعد از مذاکرات فردا (دوشنبه) در واشنگتن با مایک پامپو، همتای آمریکایی، نقشه راه مربوط به منبج اعلام خواهد شد.
چاووش اوغلو در گفتگو با خبرنگاران در استان آنتالیا در جنوب ترکیه گفت: این نشست محورش خروج شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق کرد که وابسته به پ ک ک هستند از شهر منبج و همین طور ثبات در این منطقه است.
او گفت: از جمله مسائل این هستند که چه کسی کنترل منبج را تا زمانی که یک راه حل سیاسی در سوریه حاصل شود در اختیار خواهد گرفت؟ چه کسی مسئول امنیت خواهد بود؟ اینها همچنین اتخاذ تصمیم‌ها و اقدام‌های مشترک با آمریکا بر سر این مسائل، چارچوب اساسی این نقشه راه خواهد بود.
او گفت: اگر نقشه راه منبج با موفقیت انجام شود دیگر شهرهای تحت کنترل شبه نظامیان یگان‌های خلق کرد نیز از این رویه پیروی خواهند کرد.
چاووش اوغلو تصریح کرد: ما باید ثبات را در این مکان ها ایجاد کنیم و صدها هزار کرد مجبور شدند که از اذیت و آزارهای یگان‌ های خلق کرد فرار کنند، در صورتی که توافق نهایی تا چهار ژوئن حاصل شود شبه نظامیان کرد می بایست مطابق با تاریخی که در واشنگتن تعیین خواهد شد منبج را ترک کنند. همچنین در فاز شماره ۲ که انتظار می رود ۴۵ روز بعد از چهار ژوئن کلید بخورد، مقام‌های نظامی آمریکا شروع به یک بازرسی مشترک در منبج خواهند کرد. در عین حال گفته شده که فاز سوم این طرح بردارنده تشکیل یک دولت معنوی در منبج در مدت ۶۰ روز بعد از تاریخ چهار ژوئن است.
 
 


کد مطلب: 19296

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcg3x9q.ak9yy4prra.html

قفقاز
  http://caucasus.ir