عضویت در ناتو اولویت اصلی سیاست خارجی و امنیتی گرجستان است

5 فروردين 1398 ساعت 21:26

«ماموکا باختادزه» نخست وزیر گرجستان عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اولویت اصلی سیاست خارجی و امنیتی گرجستان دانست و گفت : بخش اعظم جامعه گرجستان از تلاش های دولت تفلیس برای عضویت در ناتو حمایت می کند


به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ' آپسنی '، باختادزه در نشست خبری مشترک با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو که به گرجستان رفته است ، اظهار داشت :گرجستان و ناتو اقدامات مشترک برای تامین امنیت در منطقه دریای سیاه را برنامه ریزی کردند و گرجستان در دکترین تامین امنیت این منطقه نقش مهمی را ایفا می کند .
نخست وزیر گرجستان افزود: منطقه دریای سیاه برای ناتو و گرجستان از اهمیت خاص برخوردار است .
این گزارش می افزاید: استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم در سخنان خود با بیان اینکه توجه و تمرکز ناتو به منطقه دریای سیاه افزایش یافته است ، گفت : ما ناوگان و نظامیان زیادی در این منطقه از جمله در رومانی و دیگر کشورها داریم و با شرکای خود از جمله گرجستان در باره مسایل امنیتی در دریای سیاه همکاری می کنیم .
ایستولتنبرگ همچنین با اشاره به این که دو ناو نظامی ناتو از جمله یک فروند ناو انگلیس و یک ناو دیگر متعلق به فرانسه در دریای سیاه مستقر است ، افزود: چند روز پیش ناتو در تمرینات ' پوسیدون ' مربوط به مین زدایی در دریای سیاه مشارکت داشته است .
به گفته وی ، ناتو در زمینه رفع چالشها در منطقه با گرجستان و همچنین افزایش قدرت دفاعی این کشور همکاری می کند .
دبیر کل ناتو روز گذشته ( یکشنبه ) برای دیدار دو روزه وارد گرجستان شد و در دومین روز این سفر همچنین با «سالومه زورابیشویلی» رییس جمهوری این کشور دیدار کرد .
این سومین سفر ینس استلوتنبرگ بعنوان دبیر کل ناتو به گرجستان می باشد .
حضور در تمرینات فرماندهی ستادی ناتو در گرجستان از جمله برنامه سفر استولتنبرگ به این کشور اعلام شده است .
تمرینات نظامی فرماندهی ستادی موسوم به ' ناتو – گرجستان 2019 ' روز دوشنبه گذشته با حضور 350 نظامی از 20 کشور عضو ناتو و نیز چهار کشور جمهوری آذربایجان ، فنلاند ، گرجستان و سوئد که با ناتو همکاری دارند ، در پایگاه نظامی ' کرتسانیسی ' حومه تفلیس آغاز شد.
این تمرینات تا 29 مارس جاری ( برابر 9 فروردین ماه ) ادامه خواهد داشت.


کد مطلب: 20888

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfccd0.w6dxcagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir