لاوروف: مفهوم آمریکا از "منطقه آزاد و باز هند-پاسیفیک" مخرب است

24 دی 1398 ساعت 14:21


وزیر خارجه روسیه پیش از سفر به سریلانکا گفت مفهوم "منطقه آزاد و باز هند پاسیفیک" که توسط ایالات متحده تبلیغ می‌شود، مخرب است زیرا هدف آن تقسیم کشورهای منطقه به "گروه‌های ذینفع" است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه با سفر به سریلانکا تور آسیایی خود را که شامل هند و ازبکستان هم می‌شود، آغاز می‌کند.
لاوروف در مصاحبه با روزنامه سریلانکایی دیلی نیوز گفت: مفهوم "منطقه آزاد و باز هند و پاسیفیک" که توسط ایالات متحده ترویج می‌شود، متحدکننده نیست بلکه پتانسیل مخرب دارد. هدف واقعی آن تقسیم کشورهای منطقه‌ای در "گروه‌های ذینفع" تضعیف سیستم منطقه‌ای تازه تاسیس از روابط بین کشوری برای تاکید بر سلطه است.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: اقیانوس هند نباید محل رقابت باشد، بلکه باید محلی برای همکاری بین ملل ساحلی و جزیره‌ای باشد تا به طور مشترک شرایط را برای توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی در نهادهای منطقه‌ای ایجاد ‌کنند.
به گفته لاوروف، او همچنین قصد دارد درباره همکاری روسیه و سریلانکا در حوزه انرژی، فناوری و کشاورزی حین سفر آتی به این کشور رایزنی کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: روسیه مایل است محصولاتی از صنایع داخلی خود را از جمله صنعت هواپیمایی را پیشنهاد دهد. همچنین همکاری در زمینه کشاورزی و معرفی فناوری‌های پیشرفته اطلاع‌رسانی و ارتباطی به سریلانکا در دستور کار است. گردشگری دیگر حوزه مهم در اقدام مشترک است چرا که سریلانکا جزو مقاصد پربازدید از سوی روس‌هاست. انتظار دارم این مورد و دیگر مسائل مرتبط با تعامل عملی کاملا مورد گفت‌وگو قرار بگیرد.
 
 


کد مطلب: 22308

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcevx8w.jh8w7i9bbj.html

قفقاز
  http://caucasus.ir